Jakość żywienia ludzi wciąż ma bardzo wiele do życzenia. Świadomość na temat zdrowego odżywiania po mimo dostępnej wiedzy jest mała. Jeśli zmiana nawyków żywieniowych stanie się Twoja bezproblemową codziennością, osiągniesz swój mały wielki sukces. Poprawisz stan swojego zdrowia a co za tym idzie jakość życia.
60 min
online lub osobiście
Słowo "dieta" dla starożytnych Greków znaczyło styl życia, w tym także sposób odżywiania. Obecnie dieta oznacza sposób żywienia uwzględniający odpowiedni dobór produktów pod względem ilościowym i jakościowym oraz urozmaicenia posiłków.
Prawidłowe odżywianie jest podstawą właściwego rozwoju, warunkuje równocześnie wydolność i sprawność fizyczną. Determinuje w znacznym stopniu stan naszego zdrowia i samopoczucia.
Prawdy te oczywiste i ogólnie znane - niestety, rzadko korespondują ze stylem naszego odżywiania pozostawiającego wiele do życzenia.
Przytoczę kilka ogólnych zasad racjonalnego żywienia , które dotyczą wszystkich z nas , w szczególności zaś tych, którzy preferują zdrowy i aktywny tryb życia .
Spożywaj 5 - 6 posiłków dziennie, uzupełniając je częstym piciem wody mineralnej - niegazowanej (jest lepiej asymilowana).
Staraj się zawsze znaleźć dostatecznie dużo czasu, by posiłki jeść w atmosferze spokoju, wyciszenia, bez niepotrzebnej nerwowości i pośpiechu. Miej na uwadzefakt, że proces trawienia pokarmu rozpoczyna się już w jamie ustnej. Nie połykaj więc z energią odkurzacza przyrządzonych potraw, a skoncentruj się na tym, by je metodycznie rozdrabniać i spulchniać czerpiąc z tego procesu maksimum zadowolenia dla podniebienia.
Staraj się spożywać produkty jak najbardziej naturalne, wolne od konserwantów tudzież innych środków chemicznych sztucznie uzdatniających pokarm.
Konsumuj produkty pełnoziarniste (bogate źródło witamin, minerałów i błonnika) - ciemne pieczywo, pełnoziarnisty ryż, grube kasze, makarony.
Łącz posiłki z dużą ilością warzyw obfitujących w witaminy, minerały i błonnik.
Ograniczaj do minimum spożycie tłuszczów zwierzęcych i produktów zawierających duże ilości cholesterolu (podroby, jajka, wieprzowina).
Zrezygnuj z objadania się słodyczami (czekoladami, batonami, lodami itp. - nośnikami "pustych" kalorii) - pozwoli ci to na utrzymanie stałej masy ciała i zdrowych (pozbawionych próchnicy) zębów.
Unikaj produktów smażonych - są źródłem niepotrzebnego tłuszczu i toksyn.
Staraj się urozmaicać swoją dietę poprzez spożywanie produktów zbożowych, mlecznych, wysokobiałkowych, warzyw i owoców - zabezpiecza to bowiem przed monotonią oraz niedoborem lub nadmiarem określonych składników